ACȚIUNE DE IGIENIZARE ȘI ECOLOGIZARE ÎN PARCUL FĂRĂ NUME

Grupul de inițiativă locală Giurgiu, implicat în proiectul “Cu apele curate” desfășurat de Asociatia ”Mai Mult Verde”, cu suportul și implicarea voluntarilor locali și al Asociatiei “Prietenii de lângă Tine”,vă lansează invitatia de a vă alătura activităților propuse în cadrul evenimentului care va avea loc în Parcul ”Steaua Dunării”, locație cunoscută de toți giurgiuvenii ca “Parcul fără nume”, eveniment programat pentru sâmbătă, 7 septembrie 2019.
Cu toții vrem să ne simțim parte dintr-un mediu care ne place și vrem să împărțim spațiul public într-un mod creativ.

Programul activităților:

5 septembrie 2019:
Dimineata – vopsirea băncilor din parc (în culorile portocaliu, galben și verde deschis) pentru a fi deja uscate în ziua evenimentului – acțiune sprijinită de Primăria Municipiului Giurgiu.

7 septembrie 2019
9:00-12:00 – acțiune cu voluntarii :
– igienizarea zonei
– amenajare zonă pentru proiecția de film
– amplasare și amenajat cauciucuri și pământ, plantare flori în
cauciucurile respective care inițial vor fi vopsite
– montare lămpi luminoase la intrarea în parc în zona dinspre sensul giratoriu
– montare bannere și poze cu mesaje educaționale pe coșurile de gunoi din parc si pe gardurile de la pista de atletism
Orele 17:00-19:30 : Activități recreative
– ateliere recreative: pictat pietricele, reutilizarere creativă, pictat pe față
Ora 20:00 Proiectie film documentar cu discuții la final
Ora 21:30 Strângerea materialelor amplasate în zonă